Kazakistan'a girişte Kazakistan vizesi 90 günlük alınabilmektedir. Türk vatandaşları havaalanı gümrük kapısında  Kazakistan Vize Başvuru Formu ile 2 adet fotoğraf ve ikamet adres bilgileri ile Kapı Vizesi almaktadırlar. Seyahat öncesinde, Türkiye’de bulunan Kazakistan dış temsilciliklerinden Kazakistan vizesi almaları gerekmektedir. Türkiye Kazakistan dış temsilcilikleri Ankara Kazakistan Büyükelçiliği,  İstanbul Kazakistan Başkonsolosluğu ve İzmir Kazakistan Başkonsolosluğu , Kazakistan vizesi için yetkili kurumlardır. Kazakistan Konsolosluğu vize müracaatları için şahsen başvuru zorunluluğu bulunmamaktadır. Kazakistan Konsolosluğu, Vize Hizmet Merkezleri ile Turizm-Seyahat Acenteleri aracılığıyla yapılan Kazakistan vize işlem başvurularını kabul etmektedir.

Kazakistan Vize Türleri Nedir?

Kazakistan Cumhuriyeti’ne seyahat etmek isteyen kişiler, ülkeye gerçekleştirecekleri seyahatin amacına göre; Kazakistan Ticari Vizesi, Kazakistan Turistik Vize, Kazakistan Tıbbi Tedavi Amaçlı Vize, Kazakistan Aile Ziyareti Vizesi, Kazakistan Öğrenci Vizesi ve Kazakistan Transit Vizesi ile Kazakistan Konsolosluğu'na başvurarak Kazakistan vizesi alabilirler.

Kazakistan Ticari Vizesi: Kazakistan’a ticari vize alarak gitmek isteyenler, Kazakistan’da yapılacak iş toplantılarına, konferanslara, ticari fuarlara veya sergilere katılmak isteyen kişilerin Kazakistan Ticari Vizesi başvurusunda bulunması gerekmektedir.

Kazakistan Turistik Vize: Kazakistan’a turistik amaçlı yapılan ziyaretler için Kazakistan Turistik Vizesi almak zorunludur. Kazakistan Konsolosluğu turistik seyahatler için tek girişli 90günlük Kazakistan Turist vizesi vermektedir.

Kazakistan Tıbbi Tedavi Amaçlı Vize: Kazakistan Tıbbi Tedavi amaçlı yapılan ziyaretler için Kazakistan Tıbbi Tedavi Amaçlı Vizesi almak zorunludur. Kazakistan Konsolosluğu Tıbbi tedavi amaçlı seyahatler için tek girişli 90 günlük Kazakistan Tıbbi Tedavi Amaçlı Vize vermektedir.  

Kazakistan Aile Ziyareti Vizesi: Kazakistan Aile Ziyareti amaçlı yapılan ziyaretler için Kazakistan Aile Ziyareti Vizesi almak zorunludur. Kazakistan Konsolosluğu aile ziyaret etmek için yapılan seyahatler için tek girişli 90 günlük Kazakistan Tıbbi Tedavi Amaçlı Vize vermektedir

Kazakistan Öğrenci Vizesi : Kazakistan’a öğrenci olarak gideceklerin ise daha uzun süreli konaklayacakları göz önüne alınarak öğrenci vizesi uygulaması çıkartılmıştır. Öğrenciler Kazakistan’a öğrenci vizeleri ile girerek oturum izinlerini de alabilmektedirler. Öğrenci vizesi alabilmek için öğrencilerin; iki adet biyometrik vesikalık fotoğraf, nüfus kayıt örneği, kimlik fotokopisi, vize başvuru formu (öğrenci tarafından doldurulacak) ve devlet görevi için belirlenmiş tutarı ödemeleri yeterli olmaktadır.

Kazakistan'a Girmek için Hangi Evraklar Gerekli?

Pasaport ve kimlik bölümünün fotokopisi (Pasaportların seyahat tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerliliğinin olması ve en az 2 sayfasının boş olması gerekmektedir.)
2 adet biometrik fotoğraf (Fotoğrafların 3X4 ölçülerinde ve beyaz fon önünde olması gerekmektedir.)
Kazakistan vize başvuru formu
Nüfus cüzdanı fotokopisi
Vukuatlı nüfus kayıt örneği
Davet mektubu
Onaylanmış gidiş/dönüş uçak bileti ve otel rezervasyonu
Banka hesap dökümü (Kaşeli ve ıslak imzalı)
Harcın yatırıldığına dair dekont
Seyahat amacını, süresini ve finansal bilgileri içeren dilekçe
Seyahat sağlık sigortası poliçesi
SGK hizmet dökümü ve maaş bordrosu (Sigortalı çalışanlar için geçerli)
Faaliyet belgesi ve imza sirküleri (İşverenler için geçerli)
Varsa araç ruhsatı, tapular ve kredi kartı bilgileri

Kategoriler: Seyahat İpuçları